Canicross: Nový rozměr sportu s vaším nejlepším kamarádem

Canicross

Canicross je sport, který spojuje aktivitu člověka a jeho psa. V tomto sportu běží člověk spolu se svým psem, přičemž pes táhne osobu pomocí postroje. Canicross nelze považovat pouze za běžeckou aktivitu, ale také za způsob komunikace a spolupráce mezi člověkem a jeho čtyřnohým parťákem. Tento sport má stále větší oblibu u lidí, kteří chtějí zlepšit své fyzické fitness a zároveň trávit více času s milovaným psem.

Definice canicrossu

Canicross je sportovní disciplína, při které běžec běží s jedním nebo více psy, kteří jsou připevněni k němu speciálním ústrojím a tahají ho vpřed. Cílem tohoto sportu je rozvíjet fyzickou kondici běžce a psa, posilovat vztah mezi nimi a zlepšovat koordinaci pohybu. Canicross se stal velmi populárním sportem v Evropě a má mnoho fanoušků po celém světě. Vzhledem k tomu, že pes tlačí běžce dopředu, canicross je také považován za jeden z nejrychlejších způsobů, jak se psem trénovat.

Historie canicrossu

Historie canicrossu sahá až do 19. století, kdy se v Evropě rozvinula vášeň pro psí spřežení. Nicméně, moderní forma canicrossu vznikla teprve v polovině 20. století. Hlavním cílem tohoto sportu je běžet se psem, který je připojen k atletovi pomocí speciálního obojku a elastické šňůry. První oficiální závody canicrossu se konaly v roce 1988 ve Velké Británii a o deset let později se tento sport přenesl i na evropský kontinent. Dnes již existuje mnoho organizací po celém světě, které pořádají canicrossové závody různých úrovní a délek tratí. Canicross se stal oblíbeným sportem nejen mezi majiteli psů, ale i mezi profesionálními běžci a atlety, kteří si tuto aktivitu oblíbili jako novou formu tréninku aerobní kapacity i jako způsob k navázání pevného pouta s jejich čtyřnohými společníky.

Vybavení potřebné pro canicross

Vybavení potřebné pro canicross je velmi důležité, nejen pro komfort běžce a psa, ale také pro bezpečnost obou zúčastněných. Kromě standardního oblečení na běhání jako jsou legíny, triko a běžecké boty, je nutné pořídit speciální výbavu pro psa a běžecký postroj pro člověka.

Pro psa je třeba pořídit kvalitní sportovní postroj, který mu umožní správnou pozici těla a efektivněji rozvádí sílu při běhu. Dále je nutné mít správnou délku vodítka, aby pes mohl být řídícím způsobem propojen s běžcem. Není vhodné používat krátké řetězy nebo flexi-vodítka.

Krom toho si mnoho lidí pořizuje speciální vybavení pro psy jako jsou botky nebo bandáže na nohy, které chrání tlapy vašeho psa před povrchovými poraněními a odřeninami.

S ohledem na bezpečnost je důležité nosit reflexní prvky nebo svítící vestu s LED diodami, aby byla viditelnost v noci co nejlepší.

Nakonec nikdy nepodceňujte dostatečnou hydrataci psa i běžce během tréninku nebo závodu. Před odjezdem na canicross je vhodné mít s sebou dostatek pití pro oba.

Pravidla canicrossu

Canicross je sport, který spojuje běh a psa. Aby byla tato aktivita bezpečná a příjemná pro oba účastníky, existují určitá pravidla, na která je třeba se při canicrossu zaměřit.

Za prvé, pes musí mít vhodné vybavení - postroj a vodítko. Postroj by měl být pevný a pohodlný pro psa, aby se mu dobře běželo. Vodítko by mělo být elastické a ne moc dlouhé, aby se v případě potřeby zvýšila kontrola nad psem.

Další důležité pravidlo canicrossu je správná kondice psa i člověka. Před začátkem tréninků by měl být pes zdravotně otestován veterinárním lékařem a dobrán fyziologicky vhodného stavu pro canicross. Stejně tak i člověk musí mít dostatečnou kondici na to, aby dokázal držet tempo se svým psem.

V canicrossu platí i zásady fair play - to znamená úctu k ostatním účastníkům dle stanovených pravidel a snažení se nezdržovat ostatní zavazadly nebo jinak limitovat jejich možnosti.

A konečně – canicross by měl být pro psy především radostnou aktivitou. Proto je kromě technických pravidel nutné, aby si pes i majitel běh užili a dovedli ho správně, ale i se ctí ukončit v situacích, kdy pes ukazuje, že už nemá chuť dál pokračovat nebo vykonat zadanou činnost.

Trénink canicrossu

Trénink canicrossu je náročnou aktivitou, která vyžaduje dostatek fyzické kondice a zkušeností s prací se psem. Běhání se psem na vodítku přináší mnoho výhod pro zdraví člověka i psa, ale je důležité trénovat správnou techniku běhu a posilovat svaly, aby pes nebyl ohrožen zraněním. Tréninky by měly začínat postupně a pravidelnost je klíčem k úspěchu. Důležité je také dbát na hydrataci jak psa, tak i svého těla a vybavit se správným vybavením pro trénink v přírodě. Pokud máte rádi sporty se psy, canicross určitě stojí za vyzkoušení.

Zdravotní výhody canicrossu

Canicross je sport, který si v poslední době získává stále více fanoušků po celém světě. Tento aktivní styl života spojuje běhání se psy a stejně jako u jiných sportů s sebou nese mnoho zdravotních benefitů.

Jednou z nejvýznamnějších výhod canicrossu je jeho přínos pro kardiovaskulární systém. Při běhu se psem dochází k navyšování tepové frekvence a krevního tlaku, což zlepšuje průtok krve a brání vzniku srdečních chorob. Canicross také pomáhá při hubnutí a udržení kondice, jelikož člověk i pes jsou v pohybu.

Další pozitivum canicrossu spočívá v jeho psychických benefitech. Běhání s psem dokáže snížit hladinu stresu, úzkosti a depresivních pocitů. Kromě toho canicross podporuje sociální interakci, protože se jedná o sport, který lze provozovat i s dalšími lidmi.

Canicross je tedy skvělým sportem pro ty, kteří chtějí být aktivní a zlepšit své zdraví. A navíc díky psím společníkům nabídne canicross i nezapomenutelné zážitky a zábavu.

Závody a soutěže v canicrossu

Závody a soutěže v canicrossu jsou neodmyslitelnou součástí tohoto sportu se psem. Canicrossové závody bývají organizovány na různých úrovních, od místních amatérských soutěží až po mezinárodní mistrovství světa. Kromě samotného canicrossu se závodníci mohou účastnit i dalších disciplín, jako je bikejöring, kdy pes táhne cyklistu, či skijöring, kde pes táhne lyžaře.

Canicrossové závody jsou většinou rozděleny podle délky tratě a obtížnosti terénu. Pro začátečníky jsou určeny trasy krátkého překážkového běhu o délce několika kilometrů. Profesionální závodníci se pak utkávají na delších tratích s obtížným terénem, který vyžaduje velkou fyzickou kondici a schopnost řízení psa.

V canicrossu má hlavní roli právě pes, který musí být dobře vycvičen a poslušný. Zkušenost závodníka s jeho psem je klíčová pro úspěšný výkon v závodě. Canicross tak není jen sportem pro jednoho člověka, ale i pro jeho nejvěrnějšího společníka.

Každoročně se konají také různé festivaly, kde mohou zájemci nejen soutěžit v canicrossu, ale také si vyzkoušet další disciplíny nebo se seznámit s novými lidmi a psy. Canicross se stává stále populárnějším a nabízí zábavu i pohyb pro celou rodinu.

Příběhy úspěšných canicrossových týmů

Canicross je relativně nový sport, který spojuje běhání s přítomností psa. Tento sport se rychle rozšířil mezi lidmi, kteří chtějí nejen zlepšit svou fyzickou kondici, ale také si užít společnost svého čtyřnohého kamaráda. Mezi canicrossovými týmy najdeme mnoho inspirativních příběhů a úspěchů.

Jedním z nejúspěšnějších týmů v canicrossové historii jsou bratři Jurekovi. Tito polští bratři se stali legendami v oblasti hromadného canicrossu a jejich tým získal nespočet medailí na různých závodech po celém světě. Jejich psí parťáci byli trénováni s velkou láskou a pečlivostí, což bylo klíčem k jejich úspěchu.

Dalším pozoruhodným příběhem je tým slovenského rodinného podniku ledárny SAD Svidník. Majitelka ledárny Ivana Smitková vybudovala silný canicrossový tým ze svých psů, aby ukázala, že i rodinné podnikání může být úspěšné jak v práci tak v hobby aktivitách. S jejich pejsky postoupili na nejvyšší příčky různých soutěží a dokonce se stali mistry Slovenska a Evropy.

Také v České republice můžeme najít mnoho inspirujících týmů. Například tým AURUM, který se zaměřuje na výchovu a trénink psů pro canicrossové závody. Tento tým nejenže sdílí svou lásku k tomuto sportu s dalšími lidmi, ale také pomáhá budovat skutečné šampióny a lidera mezi canicrossovými psy.

Tyto příběhy ukazují, jak velkou roli hrají láska, pečlivost a trénink v úspěchu canicrossových týmů. Důležitou součástí tohoto sportu je také pouto mezi člověkem a jeho psím parťákem. Canicross není jen o zlepšení fyzické kondice, ale také o rozvinutí spolupráce mezi člověkem a psem, což může být pro oba velmi obohacujícím zážitkem.

Závěrem lze konstatovat, že canicross není jen obyčejný sport se psem, ale také způsob, jak trávit společně aktivní čas s milovaným čtyřnohým přítelem. Tento sport přináší nejen fyzickou zátěž pro psa i člověka, ale také možnost posilování partnerského vztahu a komunikace mezi nimi. Kromě toho canicross umožňuje udržování kondice a zlepšení celkového zdraví a pohody. Pokud tedy hledáte novou formu pohybu se svým psem, určitě byste měli canicross vyzkoušet.

Publikováno: 15. 10. 2023

Kategorie: sport

Autor: Radana Stříbrná

Tagy: canicross | sport se psem