Drama na Hungaroringu!

Hungaroring

Historie Hungaroringu

Maďarský okruh Hungaroring se nachází v Mogyoródu, jen pár kilometrů od Budapešti. Jeho výstavba začala v říjnu 1985 a trvala pouhých 8 měsíců, což z ní dělá jednu z nejrychlejších staveb závodních okruhů v historii. První závod Formule 1 se zde konal již v roce 1986 a Maďarsko se tak stalo první zemí východního bloku, která hostila závod královny motorsportu.

Okruh byl původně navržen jako městský okruh v Budapešti, ale nakonec se zvolila lokalita v Mogyoródu. Trať je známá svými pomalými a technickými zatáčkami, které kladou důraz na trakci a aerodynamiku. Předjíždění je zde obtížné, ale ne nemožné, což často přináší napínavé souboje. V průběhu let prošel Hungaroring několika úpravami, včetně zkrácení trati a úpravy některých zatáček.

Charakteristika trati

Trať se vyznačuje proměnlivým profilem s častými stoupáními a klesáními. Povrch je převážně asfaltový, ale v některých úsecích se setkáte i s nezpevněnými cestami. Na trase se nachází několik prudkých zatáček, které vyžadují zvýšenou opatrnost. Celková délka trati je 15 kilometrů s převýšením 500 metrů. Obtížnost je střední, vhodná pro zkušené běžce i rekreační sportovce. Na trati jsou rozmístěny občerstvovací stanice, kde se můžete občerstvit a doplnit tekutiny.

Legendární závody F1

Formule 1, královna motorsportu, má za sebou nespočet nezapomenutelných závodů. Některé z nich se zapsaly do historie zlatým písmem a dodnes o nich fanoušci s nadšením vyprávějí. Které závody patří mezi ty legendární?

Těžko vybrat jen pár, ale vzpomeňme třeba na Velkou cenu Německa 1957 na Nürburgringu, kde Juan Manuel Fangio předvedl mistrovský kousek a po stíhací jízdě si dojel pro své páté a poslední vítězství v šampionátu. Nebo Velká cena Belgie 1960 ve Spa-Francorchamps, která se bohužel stala osudnou dvěma jezdcům.

V roce 1976 se na okruhu Fuji v Japonsku odehrál dramatický souboj o titul mistra světa mezi Nikim Laudou a Jamesem Huntem. Lauda po hrozivé nehodě v Německu jen o vlásek unikl smrti a v deštivém závodě se rozhodl odstoupit, zatímco Hunt bojoval o body. Nakonec se z titulu radoval Hunt, ale Lauda si svým hrdinstvím získal respekt celého světa.

To je jen malý výběr z mnoha legendárních závodů Formule 1. Každý fanoušek má jistě své favority, na které nikdy nezapomene.

Čeští jezdci na Hungaroringu

Na nadcházející Velké ceně Maďarska se čeští fanoušci motoristického sportu mohou těšit na dvojici českých jezdců. Ve Formuli 1 se představí tradičně pilot Scuderie Ferrari, Antonio Giovinazzi. Giovinazzi se po těžkém začátku sezóny, kdy se mu nedařilo sbírat body, v posledních závodech zviditelnil a dokázal se probojovat i do první desítky. Na Hungaroringu bude chtít na tyto výkony navázat a poprat se o další cenné body do šampionátu.

V nižší sérii Formule 2 bude českou republiku reprezentovat zkuššený jezdec Josef Král. Král, který v minulosti prokázal svůj talent vítězstvím v GP3, se letos snaží prosadit v konkurenci mladých a dravých soupeřů. Hungaroring patří mezi jeho oblíbené okruhy a v minulosti se mu zde dařilo dosahovat dobrých výsledků. Uvidíme, zda se mu podaří navázat na předchozí úspěchy a získat další body do celkového hodnocení.

Budoucnost Hungaroringu

Budoucnost Hungaroringu, okruhu s bohatou historií a vášnivými fanoušky, je v současnosti předmětem mnoha debat. Smlouva s Formulí 1 vyprší v roce 2027 a vedení okruhu jedná o jejím možném prodloužení. Pro zachování závodů F1 jsou nezbytné investice do modernizace zázemí a infrastruktury. Plánovaná rekonstrukce hlavní tribuny a paddocku by měla splňovat náročné požadavky šampionátu. Kromě F1 se Hungaroring zaměřuje i na pořádání dalších motoristických akcí a rozvoj volnočasových aktivit. Cílem je stát se celoročním centrem motorsportu a zábavy pro širokou veřejnost. Úspěch těchto snah a budoucnost F1 v Maďarsku závisí na mnoha faktorech, včetně finanční podpory a zájmu fanoušků.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: sport

Autor: Veronika Hradecká

Tagy: hungaroring | okruh pro závody formule 1 v maďarsku