Freerande: Adrenalinová smršť na dvou kolech!

Freerande

Co je freeride?

Freeride je styl lyžování nebo snowboardingu, který se odehrává mimo upravené sjezdovky v otevřeném terénu. Jde o jízdu v prašanu, ve strmých svazích, mezi stromy a skalami. Freeride vyžaduje pokročilé lyžařské nebo snowboardové dovednosti, znalost hor a lavinové prevence. Je to adrenalinový sport, který přináší svobodu a spojení s přírodou.

Freeride se liší od sjezdového lyžování tím, že se nejezdí na upravených sjezdovkách a neexistují zde žádná pravidla. Lyžaři a snowboardisté si volí vlastní trasy a styl jízdy. Freeride je také fyzicky náročnější než sjezdové lyžování, protože vyžaduje větší sílu a vytrvalost.

Pro freeride je nezbytné mít kvalitní vybavení, včetně freeridových lyží nebo snowboardu, bezpečnostní výbavy (lavinový vyhledávač, lopata, sonda) a oblečení do každého počasí. Důležitá je také znalost lavinové prevence a záchrany. Před každou jízdou v terénu je nutné zkontrolovat lavinovou předpověď a zhodnotit podmínky na místě.

Freeride je úžasný sport pro ty, kteří hledají dobrodružství a svobodu v horách. Je to však i sport s riziky, a proto je důležité k němu přistupovat zodpovědně a s respektem k přírodě.

Disciplíny freeridu

Freeride jako sportovní disciplína zahrnuje několik odvětví, z nichž každé klade důraz na jiné dovednosti a terén. Mezi nejznámější patří freeridové lyžování a snowboarding. Jezdci se zde pohybují ve volném terénu, sjíždějí prudké svahy, překonávají skalní útesy a proplouvají lesními průseky. Hodnotí se plynulost jízdy, náročnost zvolené linie, styl a provedení triků.

Další disciplínou je freeridové horské kolo, které se dělí na několik kategorií. Enduro kombinuje sjezdy v náročném terénu s výjezdy, zatímco downhill se soustředí pouze na rychlost a techniku sjezdu. Freeride na horském kole je fyzicky i technicky náročný a vyžaduje od jezdců značnou dávku odvahy a zkušeností.

Kromě lyží, snowboardů a horských kol se freeride provozuje i na kajacích, kanoích a raftech. Vodáci sjíždějí divoké řeky, peřeje a vodopády. Důležitá je zde týmová spolupráce, znalost vodáckých technik a schopnost rychle reagovat na měnící se podmínky na řece.

Freeride ve všech jeho podobách je adrenalinový sport, který umožňuje sportovcům posouvat vlastní hranice a užít si svobodu pohybu v přírodě. Je však důležité si uvědomit rizika spojená s pohybem ve volném terénu a dbát na bezpečnost.

Výbava pro freeride

Freeride je o svobodě pohybu v horách, ale ta svoboda s sebou nese i zodpovědnost. Než se vrhneš do prašanu mimo sjezdovky, je nezbytné mít správnou výbavu. Lavinová výbava je naprostý základ: lavinový vyhledávač, lopata a sonda ti můžou zachránit život. Nezapomeň si před jízdou ověřit funkčnost vyhledávače a natrénovat si jeho použití i použití sondy a lopaty. Batoh s lavinovým systémem je další investicí, která se vyplatí. V případě laviny ti nafouknuté airbagy pomůžou zůstat na povrchu sněhu. Kvalitní freeridové lyže nebo snowboard s širšími špičkami ti zajistí lepší plovatelnost v hlubokém sněhu. Odolné a nepromokavé oblečení tě ochrání před zimou a vlhkem. Přilba je nezbytností, stejně jako brýle s dobrou viditelností v různých světelných podmínkách. Teleskopické hole ti usnadní pohyb v hlubokém sněhu a pomůžou ti udržet rovnováhu. Nezapomeň na dostatek tekutin a energetickou tyčinku do kapsy. A co je nejdůležitější: nikdy nejezdi sám a před výstupem si vždycky zjisti aktuální lavinovou předpověď.

Vlastnost Popis
Název disciplíny Freeride
Typ sportu Zimní/Extrémní
Prostředí Volný terén, hory
Vybavení Lyže/Snowboard, helma, lavinový batoh, lavinový vyhledávač, sonda, lopata
Cíl disciplíny Sjezd z hory po zvolené trase s důrazem na styl, plynulost a náročnost terénu
Hodnocení Subjektivní, na základě stylu, plynulosti, náročnosti terénu a výšky skoků
Riziko Vysoké, lavinové nebezpečí, pády, srážka s překážkami
Fyzická náročnost Velmi vysoká
Technická náročnost Velmi vysoká

Nebezpečí freeridu

Freeride, jízda ve volném terénu mimo značené sjezdovky, láká stále více lyžařů a snowboardistů. Pocit svobody, adrenalin a krása nedotčené přírody jsou lákadlem pro mnohé. Nebezpečí freeridu by však nemělo být bráno na lehkou váhu. Lavinové nebezpečí je jedním z nejvíce diskutovaných rizik. Strmé svahy s hlubokým sněhem skrývají riziko pádu laviny, která může mít fatální následky. Důležitá je znalost lavinové problematiky, používání lavinového vybavení (vyhledávač, sonda, lopata) a sledování lavinových předpovědí. Orientace v terénu je další výzvou. Mimo značené sjezdovky chybí navigace a hrozí zabloudění. Znalost čtení map, používání buzoly a GPS navigace jsou nezbytné. Počasí na horách se mění velmi rychle. Náhlá změna počasí může zkomplikovat sjezd a ohrozit bezpečnost. Je důležité sledovat předpověď počasí a být připraven na nenadálé situace. Freeride klade vysoké nároky na fyzickou kondici a technické dovednosti. Sjezdy v náročném terénu vyžadují zkušenosti a dobrou fyzičku. Před odjezdem do volného terénu je důležité zhodnotit své schopnosti a zkušenosti. V případě nouze je v odlehlém terénu obtížné přivolat pomoc. Mobilní signál nemusí být vždy dostupný. Je vhodné informovat o svém plánovaném pohybu někoho blízkého a mít s sebou lékárničku.

Bezpečnostní opatření

Freerunning a parkour jsou disciplíny, které s sebou nesou inherentní rizika. Před zahájením jakékoli aktivity je nezbytné dodržovat bezpečnostní opatření, aby se minimalizovalo riziko zranění. Začněte s důkladným rozcvičením a protažením všech svalových skupin. To připraví vaše tělo na zátěž a sníží pravděpodobnost natažení svalů nebo jiných úrazů. Nikdy necvičte sami. Přítomnost parťáka, který vám může v případě potřeby pomoci, je klíčová. Vybírejte si pro trénink vhodné prostředí. Začínejte s nízkými překážkami a postupně zvyšujte jejich obtížnost. Nikdy neskákejte z výšek, u kterých si nejste jisti dopadem. Vždy si před skokem vizualizujte pohyb a ujistěte se, že máte dostatek prostoru pro bezpečné přistání. Používejte vhodnou obuv s dobrou přilnavostí. Oblečení by mělo být pohodlné a nemělo by vás omezovat v pohybu. Důležité je znát své limity. Nesnažte se napodobovat triky profesionálů, pokud na ně nemáte fyzické předpoklady. Postupujte krůček po krůčku a zdokonalujte se postupně. Nezapomínejte na odpočinek a regeneraci. Vaše tělo potřebuje čas na zotavení po náročné aktivitě. Dodržováním těchto bezpečnostních opatření můžete minimalizovat riziko zranění a užít si freerunning a parkour naplno.

Freeride v České republice

Freeride, neboli jízda ve volném terénu, si v České republice získává stále větší oblibu. Ačkoliv naše hory nenabízejí takovou rozlohu a výšku jako Alpy, nadšenci do freeridu si i u nás přijdou na své. Krkonoše, Jeseníky a Šumava skýtají dostatek příležitostí k prozkoumání neupravených svahů a zasněžených plání.

Důležité je však pamatovat na bezpečnost. Freeride je sportovní disciplína s vysokým rizikem úrazu. Před odjezdem do volného terénu je nezbytné zkontrolovat lavinovou předpověď a vybavit se lavinovým vyhledávačem, sondou a lopatou. Stejně důležité je vyrazit do hor s parťákem a informovat o plánované trase někoho blízkého.

Pro začátečníky se doporučuje absolvovat kurz freeridu s profesionálním instruktorem. Ten naučí základy jízdy v prašanu, zdokonalí techniku a seznámí s pravidly bezpečného pohybu v horách.

Freeride v České republice není jen o adrenalinu, ale i o zážitku z panenské přírody a radosti z pohybu. Dodržováním základních bezpečnostních pravidel si tuto aktivitu užijí jak zkušení jezdci, tak i ti, kteří s freeridem teprve začínají.

Tipy pro začátečníky

Freeride a sportovní disciplíny jdou ruku v ruce. Než se ale vrhnete do strmých svahů a adrenalinových skoků, je dobré mít na paměti pár tipů. Začněte s pevnou základnou. Zvládnutí jízdy v různých sněhových podmínkách a terénech je klíčové pro bezpečný a zábavný freeride. Trénujte na sjezdovkách a postupně se posouvejte do náročnějšího terénu. Nepodceňujte vybavení. Lavinová sada (vyhledávač, sonda, lopata) je naprostou nezbytností. Investujte do kvalitního vybavení, které vám sedne a ochrání vás. Nezapomínejte na helmu a chrániče. Znáte své limity. Freeride je fyzicky i psychicky náročný. Nejděte hned na začátku za hranice svých možností. Postupujte krok za krokem a budujte si sebevědomí. Sledujte předpověď počasí a lavinové nebezpečí. Počasí v horách se mění rychle a lavinová situace se může změnit během pár hodin. Buďte informovaní a přizpůsobte tomu své plány. Nejezděte sami. Společně se lépe hledá v lavině, ale i v případě zranění. Informujte někoho o svém plánovaném výletu a předpokládaném čase návratu. Učte se od zkušenějších. Připojte se ke skupině freeriderů, absolvujte kurz freeridu nebo si najměte horského vůdce. Zkušenosti od profíků jsou k nezaplacení.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: sport

Autor: Veronika Hradecká

Tagy: freerande | sportovní disciplína