Jihlavanka: Příběh fotbalového klubu, který září na jihovýchodě Čech

Jihlavanka je známý fotbalový klub, který má dlouhou historii a mnoho fanoušků nejen v Jihlavě, ale i po celé České republice. Tento klub byl založen již v roce 1904 a od té doby prošel mnoha změnami - jak co se týče jména (dříve se nazýval Jihlava), tak i členství v různých soutěžích. Nicméně stále zůstává jedním z nejvýznamnějších fotbalových klubů v regionu Vysočina. V tomto článku se podíváme na jeho historii, úspěchy a současnou situaci klubu.

Historie klubu Jihlavanka

Historie klubu Jihlavanka sahá až do roku 1910, kdy byl založen pod názvem SK Jihlava. Během své existence prošel klub mnoha změnami, včetně přejmenování na Sokol Jihlava v roce 1922 a TJ Spartak Jihlava v roce 1948. V roce 1953 se pak klub definitivně přejmenoval na dnešní název FC Vysočina Jihlava.

V jeho historii byly úspěšné období, například ve třicátých letech, kdy hrál druhou nejvyšší soutěž. Nejvýraznějšími úspěchy klubu jsou však ta, která dosáhl po roce 1990. V sezónách 2011/2012 a 2013/2014 se mu podařilo postoupit do nejvyšší fotbalové soutěže - Synot ligy.

I přes to, že se klub potýká s finančními potížemi a nestabilním vedením, stále má velkou podporu fanoušků a patří k tradičním jihlavským sportovním institucím.

Zakládání a prvotní úspěchy klubu

Pojďme se podívat na historii založení a prvotních úspěchů fotbalového klubu Jihlavanka. Vznik klubu se datuje do roku 1909, kdy byla založena SK Jihlava. Ten se později přejmenoval na AFK Jihlava a v roce 1949 pak definitivně na dnešní název - FC Vysočina Jihlava.

V prvních letech fungování klubu byly jeho výkony spíše průměrné. První vítězství v lize přišlo až v roce 1950, kdy se týmu podařilo zvítězit nad Spartakem Praha Stalingrad a skončit sezónu na pátém místě. První rekordní sezónou byla pro Jihlavu ta druhá ligová v roce 1952/53, kdy vyhrála druhou ligu a postoupila do nejvyšší soutěže.

V nejvyšší soutěži se Jihlavance dařilo střídavě - následovaly dobře odehrané sezóny, ale i boje o udržení. Jednu z nejúspěšnějších sezón zažil klub v roce 1972, kdy obsadil čtvrté místo.

Později se týmu stalo osudem sestupování do nižší soutěže, ale Jihlavě se vždy podařilo zpět do nejvyšší soutěže dostat.

Dnes patří FC Vysočina Jihlava k tradičním a respektovaným týmům české ligy. V roce 2014 dokázal klub vyhrát druhou ligu a vrátit se mezi nejlepší kluby v Česku.

Růst a rozvoj klubu v průběhu let

Jihlavanka je fotbalový klub s bohatou historií, který v průběhu let prošel mnoha změnami a vývojem. Od založení klubu v roce 1910 se Jihlavanka postupně dostávala mezi nejlepší kluby regionu. V roce 1925 se klub připojil k nově vytvořenému Československému svazu fotbalového a začal soutěžit v různých ligách.

V průběhu let Jihlavanka prošla řadou změn a restrukturalizací. Klub byl rozpuštěn během druhé světové války, avšak již krátce po jejím skončení byl obnoven. Postupem času se Jihlavanka dostala do nejvyšších ligových soutěží, kde si udržela stabilní pozice po celou řadu let.

V devadesátých letech pak Jihlavanka opustila vrcholové soutěže a musela začít stavět od základu. S tím souvisela i nutnost modernizace stadionu a další infrastruktury. Postupem času se podařilo vybudovat kvalitní zázemí pro hráče i fanoušky, což opět pomohlo růstu a rozvoji klubu.

Dnes má Jihlavanka plné právo nosit přívlastek "tradiční klub". Díky svému vývoji a historii se stal významnou součástí fotbalového života ve středních Čechách. A i když přichází po letech opět obtížná doba, fanoušci Jihlavanky ví, že jejich klub má pevné kořeny a dokáže překonávat i nejtěžší výzvy.

Významné hráči a trenéři klubu

Jihlavanka je fotbalový klub s velkou tradicí a mnoha vynikajícími hráči a trenéry. Mezi nejvýznamnější patří například trenér František Cipro, který v letech 1983 až 1986 vedl tým k prvním dvěma postupům do československé nejvyšší soutěže. Z hráčů jmenujme například legendu klubu Antonína Kinského, který v Jihlavě strávil celou svou kariéru a je stále držitelem rekordního počtu odehraných zápasů. Dalším slavným hráčem Jihlavanky je Jaroslav Plašil, který za ní odehrál první sezónu jako profesionál a později se stal reprezentantem ČR a hráčem Ligue 1 ve Francii. Tyto osobnosti jsou důležitou součástí historie Jihlavanky a ukazují na jejich přínos pro klub i celkovou soutěžní scénu.

Účast v nejvyšší soutěži a úspěchy v lize

Jihlavanka je fotbalový klub, který se může pyšnit účastí v nejvyšší soutěži, a to jak v československé lize, tak i v dnešním prvním fotbalovém ligovém ročníku České republiky. Během své historie klub zaznamenal několik úspěchů na domácí scéně. V letech 1967 a 1980 se stal mistrem druhé ligy a v roce 2004 dokonce postoupil do finále českého poháru. Jihlavští fanoušci si jistě rádi vzpomenou na sezóny 2010/2011 a 2014/2015, kdy se tým umístil na pátém místě v první lize. I když posledních několik sezón bylo pro jihlavský fotbal složitých, stále v něm žije naděje na navrátit se mezi nejlepší týmy v republice a navázat na starodávnou slávu klubu.

Fanoušci a podpora klubu

Fanoušci jsou nezbytnou součástí každého klubu a jejich podpora je klíčová pro úspěch týmu. V případě Jihlavanky to platí dvojnásobně. Její fanoušci jsou známí svým vášnivým a hlučným projevem během utkání, což vytváří skvělou atmosféru na stadionu. Navíc se fanoušci Jihlavanky dokázali dokonale zapojit do života klubu i mimo fotbalové zápasy. Organizují různé akce a pořádají společné setkání s hráči, což vytváří silné pouto mezi klubem a fanoušky. Fanoušci Jihlavanky tak nejenom podporují svůj oblíbený tým, ale stávají se jeho nedocenitelnými ambasadory i mimo fotbalové hřiště.

Současný stav klubu a plány do budoucna

Jihlavanka, fotbalový klub z města Jihlava, se momentálně nachází v poměrně složité situaci. V posledních sezonách se nedokázal prosadit v nejvyšší fotbalové soutěži a musel spustit rekonstrukci týmu. Naštěstí se klubu podařilo získat nové sponzory a investory, kteří mu umožnili posílit kádr a zlepšit tak jeho výkony.

Plány do budoucna jsou ambiciózní - Jihlavanka si klade za cíl postoupit zpátky do nejvyšší soutěže v co nejbližší době a být opět konkurenceschopným týmem. Klub chce dále investovat do mládeže a rozvíjet svůj akademický program, aby mohl vychovat nové talenty pro český fotbal. Vedení Jihlavanky je odhodlané udělat maximum pro dosažení svých cílů a fanoušci doufají, že se jim to povede co nejdříve.

Závěrem lze konstatovat, že fotbalový klub Jihlavanka má v regionu velkou popularitu a přináší lidem mnoho zábavy a sportovních zážitků. Klub se pyšní bohatou historií, kdy dokázal několikrát postoupit do nejvyšší české fotbalové soutěže. Navíc se snaží budovat silný tým i pro mladé nadějné hráče a podporuje rozvoj mládeže v regionu. Věříme, že se klub bude i nadále úspěšně rozvíjet a přinášet radost fanouškům.

Publikováno: 21. 08. 2023 / Aktualizováno: 24. 08. 2023

Kategorie: sport

Autor: Radana Stříbrná

Tagy: jihlavanka | jihlavanka (fotbalový klub)