Na horském kole do nebe: Objevte kouzlo Rychlebských stezek v Rychlebských horách!

Rychlebské Stezky

Rychlebské hory jsou dnes známé především pro své cyklistické trasy, které lákají nadšené cyklisty z celého světa. Tyto trasy jsou známé pod názvem "rychlebské stezky" a nabízejí nejen krásné výhledy na okolní krajinu, ale také náročné technické pasáže, kterými si mohou užít jak profesionální jezdci, tak i začátečníci. V tomto článku se podíváme blíže na to, co rychlebské stezky skýtají a proč byste je měli navštívit.

Popis Rychlebských hor

Rychlebské hory jsou malý pohoří v severovýchodní části České republiky, které se rozkládá na území Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Toto horské pásmo je charakteristické svými strmými skalnatými vrcholy, hlubokými lesy a malebnými horskými potoky. Na Rychlebských horách se nachází mnoho turistických tras a cyklistických stezek s různou obtížností, které jsou pro svou krásu a náročnost oblíbené nejen mezi místními obyvateli, ale také mezi turisty z celého světa. Cyklistické trasy v Rychlebských horách nabízejí jedinečný zážitek za jízdy přes nádhernou krajinu plnou zajímavých scenérií. Pokud hledáte adrenalinovou zábavu na kole, Rychlebské hory jsou bezpochyby ideálním místem pro vaše dobrodružné plány!

Vznik a historie rychlebských stezek

Krásné rychlebské hory, rozprostírající se na pomezí Čech a Slezska, jsou známy nejen pro svou překrásnou přírodu, ale také díky sítě cyklistických tras, tzv. rychlebských stezek. Tyto stezky vznikly ve druhé polovině 20. století, kdy se zde začali scházet nadšenci horské cyklistiky, kteří chtěli využít potenciálu této oblasti a nabídnout dalším cyklistům možnost projet si krásné okolí. První trasy byly spuštěny v roce 1991 a od té doby se sítě stále rozšiřuje a zdokonaluje.

Vývoj rychlebských stezek byl samozřejmě ovlivněn i historií regionu: horské stezky existovaly zde již dřív než ráj cyklistů vznikl. Nyní máme možnost projet si historicky zajímavá místa jako např. bývalý železniční most přes řeku Cidlinu nebo vrchol Ruprechtického štítu s výhledem na okolní krajinu.

Dnes jsou rychlebské stezky oblíbeným cílem nejen pro amatérské cyklisty, ale také pro profesionální závodníky. Cyklotrasy jsou upraveny tak, aby byly sjízdné celoročně a s různou obtížností, aby se každý mohl projet podle svých možností. Rychlebské stezky tak nabízejí nejen krásné výhledy a zážitky, ale i sportovní výzvu pro jakéhokoli cyklistu.

Popis jednotlivých cyklistických tras

Rychlebské stezky jsou cyklistické trasy v Rychlebských horách, které nabízejí návštěvníkům fantastický zážitek z jízdy na kole. Tyto trasy se vyznačují různorodým terénem s krásnými výhledy na okolní krajinu. Každá ze tří tras - Jizera, Morava a Slezsko - má svou charakteristiku a délku, která se pohybuje od 22 do 32 kilometrů. Trasa Jizera je vhodná pro začátečníky, protože je méně náročná, zatímco trasa Morava nabízí více technických překážek a strmých sjezdů pro pokročilé jezdce. Trasa Slezsko pak kombinuje oba prvky a poskytuje unikátní zážitek z jízdy v prostředí horské krajiny. Pokud hledáte aktivitu plnou adrenalinu a přitom si chcete užít krásy české přírody, určitě si nechte ujít pronajmutí kola a projet rychlebské stezky!

1 Trasa 1 - Rychlebská magistrála

Jednou z nejpopulárnějších cyklistických tras v oblasti Rychlebských hor je Trasa 1, známá také jako Rychlebská magistrála. Tato trasa nabízí nádherný výhled na okolní krajinu a cyklistům umožňuje projet rozmanitým terénem - od strmých kopců po rychlé sjezdy. Po cestě potkají cyklisté krásné přírodní scenérie, skvělé občerstvení v místních restauracích a možnost se vydat na několik zajímavých turistických tras. Rychlebská magistrála je ideálním místem pro rekreační i sportovní cyklistiku a určitě stojí za to ji navštívit.

2 Trasa 2 - Okruh kolem Pradědu

Jednou z nejpopulárnějších cyklistických tras v oblasti Rychlebských hor je trasa nazvaná 2 Trasa 2 - Okruh kolem Pradědu. Tato trasa, která je dlouhá více než 60 kilometrů, nabízí nádherné výhledy a zajímavé turistické atrakce. Během cesty navštívíte malebné horské vesničky, projedete okolo nejvyšší hory Moravy - Pradědu, a uvidíte například i skalní město Sovinec či Teplicko-adršpašské skály. Pro ty, kteří hledají výzvu, je na trase připravena i obtížnější hornatá část s možností vyjet až na nadmořskou výšku 1 500 metrů. Pokud tedy patříte k vášnivým cyklistům, stojí to za to zkusit!

3 Trasa 3 - Výlet do Polska

Pokud hledáte cyklistický výlet plný krásných výhledů a skvělých tras, měli byste se určitě vydat na cyklistickou trasu 3 v rychlebských horách. Tato trasa nabízí neuvěřitelné zážitky pro jak amatérské, tak zkušené cyklisty. Během svého výletu se můžete těšit na nádherné lesy, průzračné potoky a malebná horská údolí.

Jedním z nejlepších výletů, které můžete na této trase podniknout, je cesta do Polska po trase 3. Tento výlet Vám umožní překonat různorodý terén a užít si krásy polské krajiny. Na cestě budete moci navštívit i tradiční polské vesnice s bohatou historií a kulturním dědictvím.

Takže pokud hledáte nezapomenutelný cyklistický výlet, neváhejte se vydat po trase 3 v rychlebských horách a objevte krásy Polska!

4 Trasa 4 - Rychleby na horském kole

Jednou z nejoblíbenějších cyklistických tras v Rychlebských horách je bezesporu trasa 4, která se nazývá Rychleby na horském kole. Tato trasa nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu a překrásné horské scenérie, které si užijete během celodenního výletu na horském kole. Trasa je vhodná pro středně pokročilé cyklisty a její délka činí 42 km s převýšením až 1000 metrů nad mořskou hladinou. Na této trase projedete malebnými vesničkami, potokem i lesními cestami, kde můžete zkoumat krásy přírody na vlastní kůži. Trasa 4 je ideální volbou pro každého milovníka cyklodovolené v překrásné rychlebské krajině.

Přírodní krásy a zajímavosti v okolí tras

Rychlebské stezky nabízejí cyklistům krásné výhledy na okolní přírodu. V této oblasti se nachází mnoho zajímavých lokalit, jako například Rychlebské hory, které jsou chráněným územím a nabízejí divokou přírodu s rozmanitou flórou a faunou. Na trasách se tak můžete setkat například s různými druhy zvířat, jako jsou jeleni nebo kamzíci.

Další zajímavostí je národní přírodní rezervace Rejvíz, která se nachází nedaleko trasy. Toto místo je známé svými rašeliništi a jezery, kde se můžete projít po dřevěných lávkách a pozorovat zdejší jedinečnou faunu a flóru.

Na trase najdete i malebná horská městečka, jako jsou Jeseník nebo Lipová-lázně, která vám nabídnou možnost ochutnat místní speciality a relaxovat u termálních pramenů.

Rychlebské stezky jsou tedy nejen ideálním místem pro cyklisty, ale také pro milovníky přírody, kteří ocení působivost této oblasti.

Bezpečnostní opatření a rady pro cyklisty

Bezpečnost je vždy důležitým tématem při pohybu na kole. Při jízdě po Rychlebských stezkách je nutné dodržovat několik základních bezpečnostních opatření, aby se minimalizovala rizika úrazů. Mezi nejdůležitější patří používání kvalitního cyklistického přilby, která chrání hlavu před poraněním v případě pádu. Dále je vhodné mít správnou techniku řízení a brzdění, aby se minimalizovalo riziko nárazu do pevných překážek v terénu. Při jízdě po Rychlebských stezkách je také vhodné dbát na své zdraví a dostatečnou fyzickou kondici, jelikož trasy jsou náročné a vyžadují fyzickou výdrž. V neposlední řadě je důležité respektovat ostatní účastníky provozu, jako jsou chodci nebo další cyklisté, a dodržovat pravidla silničního provozu. S tímto vědomím lze bezpečně využít krásy Rychlebských stezek a užít si jedinečný zážitek z horských tras na kole.

Závěrem lze konstatovat, že rychlebské stezky jsou skutečným klenotem pro cyklisty, kteří touží po adrenalinových zážitcích a krásných výhledech do okolí. Tyto trasy nabízejí mnoho možností pro různorodé technické úrovně a četné atraktivní body na trase. Rychlebské hory tak patří mezi nejlepší místa pro horskou cyklistiku v České republice. Navíc je oblast bohatá na kulturní památky a přírodní krásy, což je dalším důvodem, proč stojí za to se sem vypravit. Pokud hledáte nezapomenutelný zážitek v krásné přírodě, rozhodně byste neměli minout rychlebské stezky.

Zdroje

Rychlebské stezky jsou neuvěřitelným dobrodružstvím pro cyklisty a milovníky horských kol. Tyto trasy v rychlebských horách nabízejí cyklistům nádherné výhledy na okolní krajinu, neuvěřitelnou technickou náročnost a možnost objevování mnoha zákoutí této malebné části republiky. Kromě samotných tras, které jsou velmi dobře vybaveny a udržované, jsou zde i různé informační tabule a naučné stezky, které poskytují podrobnosti o historii této oblasti. Okolní vesnice a městečka pak nabízejí širokou škálu služeb a aktivit – od ubytování přes restaurace až po pronájem horských kol. Celkově tedy máte k dispozici mnoho zdrojů, které vám pomohou naplánovat vaše putování po této malebné části České republiky.

Publikováno: 22. 10. 2023

Kategorie: sport

Autor: Veronika Hradecká

Tagy: rychlebské stezky | cyklistické trasy v rychlebských horách