Nejlepší boby pro nejmenší: S těmito se zimy bát nemusíte!

Výběr prvních bobů

Výběr prvních bobů pro vaše nejmenší může být zábavou, ale i výzvou. Důležité je zvážit několik faktorů, aby bobování bylo pro děti bezpečným a radostným zážitkem. Pro nejmenší děti do 3 let jsou ideální boby s opěrkou zad a bezpečnostním pásem. Důležitá je také stabilita bobů, proto volte spíše širší modely s nízkým těžištěm. Materiál by měl být odolný vůči mrazu a nárazům, ideálně plast nebo laminát. Nezapomeňte na brzdu, která dětem umožní regulovat rychlost. Před první jízdou je důležité dětem vysvětlit základní pravidla bezpečnosti a dohlížet na ně. Vyberte mírný svah bez překážek a užijte si společné chvíle na sněhu.

Bezpečnost na sněhu

Sníh a led s sebou přináší kouzlo zimy, ale i zvýšené riziko úrazů. Ať už vyrážíte na hory, nebo jen chodíte po zasněženém městě, je potřeba dbát na bezpečnost. Nepodceňujte volbu vhodné obuvi s protiskluzovou podrážkou. Mokré a zledovatělé povrchy snadno zradí i zkušeného chodce. Při chůzi po zledovatělém povrchu se snažte dělat kratší kroky a našlapujte na celou plochu chodidla. Ruce mějte volné pro případ pádu. Nebezpečné úseky, jako jsou schody nebo prudké kopce, zdolávejte s maximální opatrností. Pokud je to možné, využijte zábradlí. Nezapomeňte, že i malý pád na ledu může mít nepříjemné následky. Dodržováním základních pravidel bezpečnosti si ale zimní radovánky užijete bez zranění.

Zábavné hry s boby

Bobování je zábavná zimní aktivita pro všechny věkové kategorie. Kromě klasického sjezdu z kopce dolů existuje mnoho her, které si s boby můžete užít.

Zkuste bobovací slalom. Postavte si trať s překážkami z větví nebo sněhu a závodte, kdo ji projede nejrychleji a nejšikovněji.

Pro skupinu kamarádů je ideální hra na bobovou honěnou. Jeden z vás je "chytač" a snaží se chytit ostatní, kteří se mu snaží ujet na bobech.

Pokud máte dostatek sněhu, postavte si skokánek a předvádějte na bobech triky. Nezapomeňte na bezpečnost a helmu!

Po dni plném bobování si dopřejte teplý čaj a odpočiňte si u krbu.

Teplé oblečení a doplňky

S příchodem chladnějších dnů je na čase vytáhnout ze skříně teplé oblečení. Nezapomínejte na vrstvení, které vás udrží v teple i během mrazivých dní. Základem je funkční prádlo, které odvádí pot od těla. Na něj oblečte vrstvu zateplení, například svetr z vlny merino. Vrchní vrstvu by měla tvořit bunda odolná proti větru a dešti.

Nepodceňujte ani důležitost teplých doplňků. Čepice a rukavice jsou nezbytností, stejně jako teplé ponožky z vlny nebo termomateriálu. Pro extra zateplení volte nákrčník nebo kuklu, které ochrání váš krk a obličej před chladem. Při výběru materiálu dbejte na jeho prodyšnost a schopnost odvádět vlhkost.

Bobování s ohledem na věk

Sáňkování je zábavná zimní aktivita pro všechny věkové kategorie, ale bezpečnost by měla být vždy na prvním místě, a to zejména u dětí.

Pro ty nejmenší, do tří let, je vhodné sáňkování odložit, dokud nebudou mít dostatečnou stabilitu a koordinaci. Pokud se i přesto rozhodnete pro sáňkování s batolaty, zvolte mírný svah bez překážek a dítě vždy pevně držte.

Děti od tří let si sáňkování už užijí naplno. Důležité je vybrat jim správné sáňky – ideálně s opěrkou zad a bezpečnostními pásy. Vždy dohlížejte na to, aby měly děti na hlavě helmu a oblečené teplé a nepromokavé oblečení. Vyberte jim svah s pozvolným sklonem a bez překážek.

Starší děti a dospělí si mohou sáňkování užít i na prudších svazích, ale i zde platí pravidla bezpečnosti. Nikdy nesáňkujte v blízkosti silnice nebo jiných nebezpečných míst. Před jízdou zkontrolujte stav saní a ujistěte se, že jsou v pořádku.

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: sport

Autor: Radana Stříbrná

Tagy: boby pro nejmenší | dětské sáně