Sálové boty: Klíč k úspěchu na halových sportovištích

Sálové Boty

Výběr sálové obuvi

Když si vybíráte sálovky, je fakt důležité promyslet pár věcí, aby vám sedely jak ulité a sloužily přesně k tomu, co potřebujete. V první řadě záleží na tom, po jakém povrchu budete běhat - jestli po klasických parketách nebo po nějakém tom moderním umělém povrchu. Každý sport má navíc svoje specifika, takže je potřeba vybírat fakt pečlivě. Třeba sálovky na florbal jsou úplně jiné než ty na futsal - mají jinou podrážku a jsou jinak postavené. A velikost? Ta je naprosto klíčová. Když si vezmete moc malé boty, budete mít puchýře, že se nebudete moct ani hnout. Naopak volné boty jsou jako chodit po ledě - člověk nikdy neví, kdy to s ním sekne. Proto vždycky doporučuju řídit se tím, co píše výrobce, a hlavně si boty pořádně vyzkoušet, než je koupíte.

Typy sálových bot

Sálová obuv se výrazně liší podle typu sportu, který chcete provozovat. Když se věnujete dynamickým halovým sportům jako je florbal nebo futsal, kde se hodně mění směr pohybu, potřebujete boty s podrážkou, která nedělá čáry na palubovce. Takové boty mají zpevněnou patní část a kotník, což vám zajistí stabilitu při rychlých pohybech. Pro volejbal nebo basket se hodí boty s vyšším profilem a dobře odpruženou patou, protože při těchto sportech hodně skáčete a dopadáte na tvrdý povrch. Nohy tak lépe ochráníte před nárazy. Pokud hrajete squash nebo badminton, vystačíte si s lehčími prodyšnými botami, které mají ohebnou podrážku. V nich se vám bude dobře dýchat a zároveň budete mít jistotu při pohybu po kurtu. Když si vybíráte sálovky, myslete hlavně na to, jaký sport budete hrát, jak intenzivně se budete hýbat a co přesně vaše nohy potřebují.

Srovnání sálových bot
Vlastnost Boty A Boty B
Cena (Kč) 1500 800
Materiál svršku Syntetika Textil
Podešev Nezanechávající šmoury Základní gumová

Velikost a pohodlí

Když si vybíráte sálovky, je super trefit správnou velikost a pohodlí. Velikost je fakt důležitá, protože nikdo nechce mít otlaky nebo puchýře. Boty musí dobře sedět na noze, ale prsty potřebují prostor na pohyb. Když jsou moc těsné, nohy vás budou bolet a špatně se prokrvují. Volné boty zase nejsou stabilní a můžete si snadno vyvrtnout kotník. Pohodlí hraje stejně velkou roli jako velikost. Kvalitní sálovky mají dobrou výstelku a prodyšnost, takže se vám nohy tolik nepotí a lépe tlumí nárazy. Měkká stélka je super na klouby a prodyšný materiál udrží nohy v suchu. Když si sálovky zkoušíte, určitě si v nich zkuste projít a poskákat. Jedině tak poznáte, jestli vám opravdu sedí a budou vám při sportu dobře sloužit.

Materiál a podrážka

Když si vybíráte sálovky nebo jakoukoliv jinou halovou obuv, setkáte se s různými materiály, které mají vliv na váš sportovní zážitek a pohodlí. Většinou narazíte na boty ze syntetické kůže, která je super odolná a dobře se udržuje, nebo z textilu, který je příjemně lehký a vzdušný. Někdy najdete i síťované části, díky kterým noha lépe dýchá.

Na čem opravdu záleží, je podrážka - ta musí dobře držet na povrchu a zároveň vám dovolit rychle měnit směr bez rizika uklouznutí. U sálovek najdete různé typy gumových podrážek - některé jsou tvrdší, jiné měkčí, a každá má jiný vzorek podle toho, na jaký sport je určená. Třeba na futsal potřebujete výraznější vzorek, aby vám to na hladké podlaze neklouzalo, zatímco na volejbal se hodí spíš hladší podrážka, se kterou se lépe pohybujete po hřišti. Proto když si vybíráte sálovky, koukejte nejen na to, z čeho jsou vyrobené nahoře, ale hlavně na to, jakou mají podrážku.

Tlumení nárazů

Dnešní sálovky a halová obuv se hlavně soustředí na to, jak dobře dokážou ztlumit nárazy při sportu. Je to zásadní věc, která chrání celé tělo sportovce, zvlášť když hodně skáče nebo prudce mění směr. Když dopadnete na zem, bota by měla pohltit co nejvíc té síly, aby to tolik nenamáhalo klouby, šlachy a svaly.

Každá značka má svoje fígle, jak toho dosáhnout. Nejčastěji v botách najdete:

vzduchové polštářky, co pracují jako tlumiče,

gelové vložky pro měkké došlapování,

různé druhy pěn, které se přizpůsobí noze a pohlcují nárazy.

Když si vybíráte sálovky, myslete na to, jaký sport budete hrát a jak moc intenzivně. Třeba na basket nebo volejbal potřebujete boty s pořádným tlumením. Ale když hrajete badminton nebo squash, vystačíte si s lehčí variantou, která tolik netlumí.

Stabilita a opora

Když si vybíráte sálovky do tělocvičny, ať už plánujete hrát florbal, volejbal nebo třeba badminton, myslete hlavně na to, jak dobře vás podrží při pohybu. Jsou to přece vaše jediné boty, co vás spojují s palubovkou, a na nich závisí každý váš krok. Pořádné sálové boty musí především zpevnit kotník - to oceníte hlavně při rychlých obratech, kdy nechcete riskovat nějaký úraz. Stejně důležitá je i pevná pata, která vám dá jistotu při výskocích a dopadech. Každý sport má svoje specifika, takže se radši předem koukněte, jaké vlastnosti by měly mít zrovna boty pro váš sport. Nechcete přece kupovat zajíce v pytli.

Sálové boty, lehké jako pírko, ale s přilnavostí geparda. Právě ony mi dávají jistotu v každém kroku a umožňují mi předvádět ty nejrychlejší změny směru.

Dalibor Krejčí

Údržba a čištění

Kdo sportuje v hale, ten ví, jak moc záleží na správných sálovkách. Aby vám dlouho vydržely, je třeba se o ně dobře starat. Nejdůležitější je nechat boty po tréninku pořádně proschnout na vzduchu - rozhodně je nedávejte přímo k radiátoru, jinak se vám můžou zkroutit. Když jsou sálovky špinavé, stačí je otřít navlhčeným hadříkem nebo houbou s trochou jemného mýdla. Drsné čističe raději nepoužívejte, ať nepoškodíte materiál. Do vlhkých bot můžete nacpat noviny nebo speciální vysušovací vložky, které vytáhnou vlhkost. Když se budete o své sálovky takhle hezky starat, vydrží vám dlouho jako nové a budete se v nich cítit skvěle při každém sportu.

Oblíbené značky

Když si chcete pořídit kvalitní sálovky, máte z čeho vybírat. Na našem trhu najdete spoustu značek, které se hodí na různé halové sporty - ať už hrajete florbal, volejbal, házenou nebo třeba badminton. Mezi sálovkami jednoznačně vedou Adidas, Nike a Puma. Není divu, že si tyhle značky drží první příčky - mají za sebou roky zkušeností, používají prvotřídní materiály a neustále přicházejí s novými vylepšeními. Sportovci si je oblíbili hlavně kvůli pohodlnému nošení, dobré prodyšnosti a výdrži. Vedle těchto velikánů se ale prosazují i další značky, které se zaměřují na konkrétní sporty. Třeba volejbalisté nedají dopustit na Mizuno, zatímco běžci a další sáloví sportovci často sáhnou po Asics. Pro florbalisty je pak jasnou volbou Salming, který se na florbal přímo specializuje. Nakonec ale záleží hlavně na tom, co vám sedí, jaký sport děláte a kolik chcete investovat.

Ceny a dostupnost

Sálové boty se dnes cenově pohybují všude možně - záleží hlavně na značce a použitých materiálech. Když chcete základní model na občasné sportování, vystačíte si s částkou kolem tisícovky. Za profi boty od známých značek ale klidně necháte i několik tisíc korun. Důležité je si předem rozmyslet, jak často a intenzivně budete sportovat, na jakém povrchu a co od bot vlastně očekáváte. Není pravidlem, že nejdražší boty musí být automaticky ty nejlepší. Kvalitní sálovky jsou sice větší investice, ale stojí za to - budete se v nich cítit pohodlně, poskytnou vám dobrou oporu a minimalizujete riziko zranění. Než se pro nějaké rozhodnete, projděte si nabídku různých obchodů. Mrkněte jak do eshopu, tak do kamenných prodejen, a vyplatí se počkat i na sezónní výprodeje.

Publikováno: 13. 02. 2025

Kategorie: sport