Z garáže do profesionálního fitness centra: Jak jsem díky PPC reklamě překonal krizi a získal stálé klienty

Začínal jsem jako trenér v provizorní garáži s pár činkami a kettlebelly. Měl jsem know-how, certifikáty, zkušenosti z profesionálního sportování a hlavně - vášeň pro fitness. Co jsem ale neměl, byli klienti. První měsíce byly brutální. Dřel jsem s těmi pár odhodlanci, co se odvážili přijít, od šesti ráno do desíti večer, a přesto jsem sotva pokryl nájem a vybavení. Dnes, čtyři roky později, mám prosperující fitness centrum v Ostravě, druhé v Plzni a čekací listinu na osobní tréninky. A největší zásluhu na tom mají PPC reklamy v Ostravě, které jsem se konečně odhodlal vyzkoušet po měsících marného boje o přežití.

Ale nepředbíhejme. Tahle cesta rozhodně nebyla přímočará a musel jsem překonat nejen svou tvrdohlavost, ale i totální neznalost v oblasti marketingu. Jako bývalý vrcholový sportovec jsem věřil, že tvrdá práce sama o sobě stačí. Jenže v podnikání to tak nefunguje, což jsem se naučil tím nejtěžším způsobem.

Moment, kdy jsem zjistil, že dobré trénování nestačí

Nikdy nezapomenu na ten pocit, když jsem v druhém roce podnikání seděl v poloprázdném fitku a počítal příjmy a výdaje. Byl leden – teoreticky nejsilnější měsíc díky novoročním předsevzetím – a já měl obsazenost tak třicet procent. Mezitím řetězcové fitness centra praskala ve švech i s jejich průměrnými trenéry a přepálenými cenami.

"Sakra, tohle přece nedává smysl," opakoval jsem si, když se klienti rozplývali nad mým přístupem, metodami a výsledky, ale nových jako šafránu. Kolegové mi říkali, že to chce čas, že dobré jméno se buduje pomalu. Jenže čas byly peníze, které jsem neměl.

Zlom přišel, když jsem potkal bývalého sparring partnera na soutěži v crossfitu. Rozvíjel tehdy svůj sportovní byznys v Plzni a pochopitelně jsme probírali podnikatelské strasti.

"Máš dobré sociální sítě?" zeptal se mě. "Jo, postuju pravidelně," odpověděl jsem hrdě. "Kolik z tvých nových klientů přišlo díky Instagramu?" pokračoval. Když jsem přemýšlel, uvědomil jsem si, že skoro nikdo. Většina přišla na doporučení stávajících klientů – kterých ale bylo zoufale málo.

"Kámo, zapomeň na Instagram. Ten je dobrej pro udržování stávajících vztahů, ale nové klienty ti hned tak nepřivede. Zkus PPC reklamy v Plzni a regionu, já díky nim zdvojnásobil klientelu za tři měsíce," řekl mi s přesvědčením, které mě konečně donutilo naslouchat.

Jak jsem přestal házet peníze do černé díry

Do té doby jsem vyhazoval prachy za letáky, vizitky, občasnou tištěnou reklamu v lokálních plátcích a samozřejmě neustálé vylepšování vybavení. Vlastně jsem dělal všechno kromě toho, co mohlo skutečně fungovat – dostat se před oči lidem, kteří aktivně hledají trenéra nebo fitness centrum.

První pokus o PPC kampaň byl katastrofa. Sednul jsem k počítači, založil účet v Google Ads a nastavil reklamu na klíčové slovo "fitness" s denním rozpočtem 200 korun. Po týdnu a utracených 1400 korunách přišel jeden jediný potenciální klient, který se nakonec nerozhoupal ani k prvnímu tréninku.

Ale naštěstí jsem nezabalil. Ten kamarád z Plzně mi doporučil, ať si najdu profíky, protože PPC marketing je mnohem složitější, než se na první pohled zdá. "Je to jako s tréninkem," vysvětloval. "Jasně, každý může někoho naučit dřep. Ale to neznamená, že z něj udělá šampiona. Na to potřebuješ trenéra, který ví, co dělá."

Jak mi PPC ukázalo, co lidé opravdu chtějí

Spolupráce s marketingovými specialisty byla jako otevřít nový svět. Stejně jako já analyzuju pohybové vzorce klientů, oni analyzovali vyhledávací data. A to, co zjistili, mi otevřelo oči.

Zaprvé – většina lidí nehledá obecně "fitness" nebo "cvičení". Hledají řešení konkrétních problémů: "jak zhubnout boky a břicho", "jak nabrat svaly na rukou", "cvičení po porodu", "jak zpevnit zadek"... Tohle byl můj první aha moment – lidi nezajímá, co nabízím, zajímá je, jak jim to pomůže.

Zadruhé – lokální cílení je naprosto klíčové. Lidé v Ostravě hledají jiné věci než lidé v Plzni. V průmyslové Ostravě fungovala skvěle hesla zaměřená na regeneraci po fyzicky náročné práci, zatímco v Plzni zase bodovaly tréninky zaměřené na kancelářské profese a problémy se zády.

Zatřetí – a to byla největší lekce – timing je ve fitness marketingu úplně všechno. Největší konverze jsme měli v pondělí (po prohýřeném víkendu, kdy lidi trápí výčitky), na začátku měsíce (po výplatě) a samozřejmě v lednu. V těchto období jsme zvedali rozpočty a upravovali reklamní texty přímo na sentiment lidí, kteří byli připraveni začít cvičit.

Když si klienti konečně našli cestu do mého fitka

Po třech měsících správně nastavených PPC kampaní se začalo dít něco, čemu jsem už přestal věřit – telefon začal zvonit. Zpočátku jen občas, pak častěji, až nakonec jsem musel přijmout recepční, která se starala jen o rezervace a komunikaci.

Nejlepší na tom bylo, že noví klienti už přicházeli s konkrétní představou, protože viděli reklamu zaměřenou přímo na jejich potřeby. Nemařil jsem čas vysvětlováním základních konceptů – tihle lidé věděli, co chtějí, a já jim to mohl dát.

Během dalšího půl roku se moje klientská základna zčtyřnásobila. Z provizorní garáže jsem se přesunul do regulérních prostor, a dokonce jsem mohl začít nabírat další trenéry. A co bylo ještě lepší – najednou se o mém fitku začalo mluvit. Recenze na Googlu, zmínky na sociálních sítích, doporučení... PPC marketing nastartoval motor, který se pak už rozbíhal vlastní setrvačností.

Tři triky z PPC reklamy, které může využít každý fitness podnikatel

Dnes už chápu, že spojení dobrého tréninku a chytrého marketingu je jako perfektní forma s maximální zátěží – teprve tehdy dosáhnete nejlepších výsledků. A pokud také podnikáte v oblasti fitness nebo sportu, možná vám pomůžou zkušenosti, které jsem za ty roky nasbíral:

1. Myslete jako klient, ne jako trenér – Největší chyba, kterou jsem dělal, bylo inzerovat své služby jazykem trenéra. Mluvil jsem o periodizaci, hypertrofii a metabolickém kondičním tréninku. Jenže normální lidé takhle nepřemýšlejí. Oni chtějí "zpevnit zadek", "zhubnout do plavek" nebo "nabrat svaly". Používejte v reklamách jazyk svých klientů, ne svůj profesionální žargon.

2. Fázujte kampaně podle sezóny – Fitness průmysl má jasně dané sezónní vrcholy – leden (novoroční předsevzetí), jaro (příprava na léto) a září (návrat k rutině po létě). Naopak v létě a během Vánoc je útlum. Přizpůsobte tomu své kampaně – v silných obdobích zvyšte rozpočty, v slabých se zaměřte na udržení stávajících klientů místo hledání nových.

3. Sledujte své konkurenty, ale nekopírujte je slepě – Díky PPC reklamám můžete vidět, co funguje vaší konkurenci. Ale než to začnete kopírovat, zamyslete se, proč to funguje jim a jestli to bude fungovat i vám. Možná mají jiné vybavení, jinou cílovou skupinu nebo jiný přístup k tréninku. Inspirujte se, ale zůstaňte autentičtí.

Proč jsem měl předsudky vůči online marketingu (a jak jsem je překonal)

Přiznám se, že jako bývalý vrcholový sportovec jsem byl vždycky trochu skeptický k marketingu. Věřil jsem, že kvalita sama o sobě stačí a že "když postavíš, oni přijdou". Tahle naivita mě málem stála byznys.

Částečně jsem si také myslel, že PPC reklama je jen pro velké řetězce s obřími rozpočty. Netušil jsem, že právě malý, specializovaný byznys jako ten můj může z PPC těžit nejvíc – protože dokáže nabídnout personalizovaný přístup a skutečné výsledky, což jsou věci, které velké řetězce často neumí.

S agenturou PPCprofits.cz jsem nakonec pracoval přes dva roky a díky jejich přístupu jsem pochopil, že online marketing není jen o utrácení peněz – je to o chytrých investicích, které se mnohonásobně vrátí. Dnes mám vlastního marketingového specialistu na plný úvazek, ale základy, které jsem se naučil při tvorbě těch prvních kampaní, používám dodnes.

Lekce nejen pro fitness podnikatele

Dnes už mám stabilní byznys, dvě pobočky a tým trenérů, kteří pracují pod mou značkou. A když se mě mladí trenéři ptají, jak to dokázat, vždycky jim říkám to samé: "Buďte nejlepší v tom, co děláte, ale nezapomeňte to dát světu vědět."

Protože bez ohledu na to, jak skvělý trenér jste, jak inovativní metody používáte nebo jak působivé výsledky vaši klienti mají – pokud o vás nikdo neví, je to, jako byste nebyli. PPC reklama není všelék, ale je to nástroj, který může váš byznys posunout z přežívání k prosperitě. A to dost rychle.

Každý sportovec ví, že k úspěchu vede kombinace talentu, tvrdé práce a správného vybavení. V podnikání je to podobné – potřebujete dovednosti, odhodlání a ty správné nástroje. A v dnešní digitální době je PPC reklama jedním z těch nejúčinnějších nástrojů, které můžete mít.

Tak jako váš trenér vám pomůže dosáhnout fyzické formy, správný marketingový přístup vám pomůže dosáhnout byznysové formy. A věřte mi – obojí stojí za to úsilí.

Publikováno: 30. 03. 2025

Kategorie: fitness