Extrémní zábava na jednom kole!

One Wheel

Jízda na jednom kole: Nový trend

V posledních letech se na ulicích měst začíná objevovat čím dál tím víc podivných vozítek s jedním velkým kolem uprostřed. Ne, nejedná se o únik z cirkusové manéže, ale o jednokolky, moderně zvané "one wheel", které si získávají srdce milovníků nevšedních dopravních prostředků. Ale co je vlastně zač tenhle trend a proč je o něm slyšet čím dál častěji?

One wheel je v podstatě elektrický skateboard s jedním kolem. Zní to jednoduše, ale zdání klame. Ovládání vyžaduje trochu cviku a rovnováhy, ale jakmile se ho naučíte, čeká vás zábavná a svižná jízda. Díky elektrickému pohonu se nemusíte odkopávat a zvládnete i mírnější kopce. Navíc je skladný a lehký, takže ho snadno vezmete do MHD nebo do kanceláře.

Pro koho je tedy one wheel určen? V první řadě pro ty, kteří hledají zábavný a ekologický způsob dopravy po městě. Je ideální na kratší vzdálenosti, do práce, do školy nebo jen tak na projížďku parkem. Díky své kompaktnosti se neztratí ani v rušných ulicích a snadno se s ním propletete i v davu lidí.

I když se může zdát, že one wheel je jen další módní výstřelek, opak je pravdou. Jeho obliba stále roste a s ní i jeho dostupnost. Na trhu je k dostání široká škála modelů od různých výrobců, takže si vybere opravdu každý. Ať už hledáte dostupný model pro začátečníky, nebo výkonný stroj pro zkušené jezdce, určitě si přijdete na své.

Takže až příště potkáte na ulici někoho, kdo si to sviští na jednom kole, už budete vědět, o co jde. Možná vás to dokonce inspiruje a sami si to brzy vyzkoušíte.

Zábava i sport pro každého

Jednokolka už dávno není jen hračkou pro cirkusové artisty. V posledních letech se stala populárním dopravním prostředkem a zábavou pro všechny věkové kategorie. Ať už hledáte adrenalinovou jízdu, ekologický způsob dopravy do práce nebo jen zábavu na víkend, jednokolka vám tohle všechno může nabídnout.

Jízda na jednokolce je skvělý způsob, jak si zlepšit rovnováhu, koordinaci a posílit svaly. Navíc je to i šetrné k životnímu prostředí, jelikož neprodukuje žádné emise. Díky své kompaktnosti se s ní snadno manipuluje v městském provozu a uskladnění také není problém.

Na trhu je dnes nepřeberné množství modelů od těch základních pro začátečníky až po sofistikované stroje s elektrickým pohonem pro náročné. Pro začátečníky je vhodné vybrat jednokolku s menším kolem a nižším výkonem. Naopak zkušenější jezdci ocení větší kola a silnější motor pro zdolávání náročnějšího terénu.

Než se ale na jednokolku vrhnete po hlavě, je důležité myslet na bezpečnost. Nepodceňujte ochranné pomůcky jako je helma, chrániče kolen a zápěstí. Začátečníkům doporučujeme začít s výukou pod dohledem zkušeného instruktora.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv model nebo styl jízdy, jednokolka vám zaručeně přinese spoustu zábavy a nevšedních zážitků.

Tipy pro začátečníky

Jízda na one wheelu je skvělá zábava, ale jako u každého dopravního prostředku je potřeba začít opatrně a s rozumem. Nejdřív si najdi klidné a prostorné místo, kde si můžeš zvyknout na ovládání a balanc. Trávník nebo hřiště s měkkým povrchem jsou ideální pro první krůčky. Než vyrazíš do ulic, je důležité si osvojit základní ovládání, jako je rozjezd, jízda v přímém směru, zatáčení a brzdění. Začni pomalu a postupně zvyšuj rychlost i náklon, jak budeš získávat jistotu. Neboj se pádů, ty k tomu patří. Používej chrániče – helmu, chrániče zápěstí a kolen. Než vyjedeš na silnici, seznam se s pravidly silničního provozu. One wheel je sice nový dopravní prostředek, ale i na něj se vztahují určitá pravidla. Nezapomeň, že bezpečnost je vždy na prvním místě.

Bezpečnost na prvním místě

Jízda na one wheelu je sice skvělá zábava, ale bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Než se na svou elektrickou jednokolku vůbec postavíte, ujistěte se, že máte na sobě odpovídající ochranné pomůcky. Helma je naprostý základ, chrániče zápěstí, loktů a kolenou pak můžou předejít nepříjemným zraněním. Než se vydáte do rušných ulic, najděte si klidné a prázdné místo, kde si jízdu na one wheelu důkladně natrénujete. Začněte pomalu a postupně zvyšujte rychlost a náročnost terénu. Než vyrazíte do provozu, seznamte se s pravidly silničního provozu a s tím, jak se na one wheelu chovat mezi chodci a auty. Nezapomeňte, že viditelnost je klíčová – oblečte si reflexní prvky, aby vás ostatní účastníci provozu snadno zaregistrovali. One wheel je sice dopravní prostředek, ale je důležité si uvědomit, že jeho brzdná dráha je delší než u kola. Dodržujte bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel a chodců a předvídejte jejich chování. Ať už se chystáte na pohodovou projížďku parkem nebo na adrenalinový sjezd z kopce, nepodceňujte přípravu a jezděte zodpovědně.

Komunitní vyjížďky a akce

OneWheel se stává čím dál tím populárnějším dopravním prostředkem a s rostoucí komunitou nadšenců přichází i čím dál více příležitostí k setkávání a společnému ježdění. Komunitní vyjížďky a akce jsou skvělou příležitostí, jak poznat nové lidi se stejnou vášní pro OneWheel, sdílet tipy a triky, a užít si zábavu na tomto jedinečném dopravním prostředku.

V České republice existuje hned několik aktivních skupin a komunit, které pravidelně pořádají společné vyjížďky. Tyto vyjížďky se liší jak svou náročností, tak i zaměřením. Některé skupiny se zaměřují spíše na poklidnou jízdu městem, jiné zase na adrenalinovější terénní jízdu. Ať už jste začátečník, nebo zkušený jezdec, určitě najdete skupinu, která vám bude vyhovovat.

Kromě pravidelných vyjížděk se konají i různé akce, jako jsou závody, workshopy, nebo srazy. Závody jsou skvělou příležitostí, jak poměřit své síly s ostatními jezdci, zatímco workshopy vám pomohou zdokonalit vaše jezdecké dovednosti. Srazy jsou pak ideální příležitostí k neformálnímu setkání s ostatními nadšenci do OneWheel.

Chcete-li se přidat ke komunitě OneWheel a zúčastnit se některé z akcí, stačí se podívat na sociální sítě. Existuje hned několik facebookových skupin, které sdružují české onewheelery. Na těchto skupinách najdete informace o chystaných vyjížďkách a akcích, ale také tipy na zajímavé trasy, rady ohledně údržby OneWheel a mnoho dalšího.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: sport

Autor: Veronika Němcová

Tagy: one wheel | dopravní prostředek