Strahovský stadion: Gigant, který usnul (Strahov Stadium: A Giant That Fell Asleep)

Strahovský Stadion

Historie a vznik stadionu

Strahovský stadion, to je jméno, které v srdci nejednoho Čecha evokuje vzpomínky na velkolepé sportovní události i na pohnutou historii naší země. Jeho příběh se začal psát už ve dvacátých letech minulého století, kdy se zrodil nápad vybudovat na Strahově rozsáhlé cvičiště pro hromadné slety Sokola.

První dřevěné tribuny vyrostly na Strahově už v roce 1926 a už o čtyři roky později hostil stadion Všesokolský slet, kterého se zúčastnilo neuvěřitelných 130 000 cvičenců. Po druhé světové válce se Strahovský stadion stal dějištěm spartakiád, masových gymnastických vystoupení, které se staly symbolem komunistického režimu. Kapacita stadionu se neustále rozšiřovala a v roce 1960 dosáhla neuvěřitelných 250 000 diváků, čímž se Strahovský stadion stal největším stadionem na světě.

Po sametové revoluci se využití Strahovského stadionu změnilo. Hromadné sportovní akce vystřídaly koncerty světových hvězd, jako byli Rolling Stones, U2 nebo Michael Jackson. Stadion se stal také domovem fotbalové Slavie Praha, která zde odehrála několik sezón, než se přestěhovala na svůj současný stadion v Edenu.

Dnes je Strahovský stadion spíše němým svědkem své slavné minulosti. Jeho chátrající tribuny už dávno neslouží svému původnímu účelu a budoucnost tohoto monumentálního díla je nejistá. Přesto Strahovský stadion zůstává ikonickým místem, které je neodmyslitelně spjato s historií Prahy i celého Česka.

Architektonický unikát své doby

Strahovský stadion, to není jen tak obyčejné sportoviště. Ve své době představoval skutečný architektonický unikát, který ohromoval svou monumentalitou a impozantními rozměry. Jeho výstavba, započatá v roce 1926, byla grandiózním projektem, který měl demonstrovat sílu a jednotu československého národa.

Už jen samotná kapacita stadionu brala dech. V dobách své největší slávy pojal neuvěřitelných 250 000 diváků, čímž se stal na dlouhou dobu největším stadionem na světě. Jeho rozlehlá tribuna, táhnoucí se do délky přes 250 metrů, nabízela úchvatný výhled na celé hrací pole. Monumentální vstupní brána, zdobená sochami a reliéfy s tematikou sportu a národní hrdosti, vítala návštěvníky s patřičnou pompou.

Architektonický styl stadionu kombinoval prvky funkcionalismu a konstruktivismu, typických pro meziválečnou architekturu. Jednoduché, geometrické tvary a důraz na funkčnost dodávaly stavbě moderní a nadčasový vzhled. Použití železobetonu, tehdy revolučního materiálu, umožnilo vytvořit impozantní konstrukci s minimem podpůrných sloupů, čímž se maximalizoval prostor pro diváky.

Strahovský stadion nebyl pouhým místem sportovních klání, ale stal se i dějištěm významných společenských a kulturních událostí. Konaly se zde spartakiády, masové gymnastické vystoupení, která zdůrazňovala fyzickou zdatnost a disciplínu národa. Stadion hostil i vojenské přehlídky a manifestace, které demonstrovaly sílu a jednotu československého státu.

I když dnes Strahovský stadion neslouží svému původnímu účelu a jeho někdejší sláva je již minulostí, stále zůstává impozantní památkou na ambiciózní architektonické projekty minulého století. Jeho monumentální rozměry a unikátní konstrukce dodnes budí úžas a připomínají nám dobu, kdy byl Strahovský stadion symbolem národní hrdosti a architektonickým unikátem své doby.

Sportovní využití a slavné události

Strahovský stadion, kolosální stavba tyčící se nad Prahou, nesloužil jen fotbalu. Jeho rozlehlá plocha a ohromná kapacita z něj dělaly ideální místo pro masová sportovní vystoupení, spartakiády a gymnastická cvičení. Desítky tisíc cvičenců předváděly synchronizované sestavy, vytvářející dechberoucí podívanou. Stadion hostil i cyklistické závody, atletické mítinky a dokonce i motokrosové závody. Jeho historie je protkána i hudebními událostmi. Koncerty hvězd jako Rolling Stones, Guns N' Roses, U2 nebo Michael Jackson přilákaly statisíce fanoušků a zapsaly se do paměti generací.

Dnes je Strahovský stadion spíše němým svědkem své slavné minulosti. Jeho kdysi zelený pažit ustoupil chátrajícímu betonu a monumentální tribuna zírá do prázdna. Přesto si zachovává své magické kouzlo a připomíná dobu, kdy byl dějištěm sportovních a kulturních událostí světového formátu.

Kapacita a proměny stadionu

Strahovský stadion, tohle jméno v nás vyvolává úžas a respekt. Vždyť se kdysi pyšnil titulem největšího stadionu na světě! Jeho kapacita se v průběhu let měnila, odrážela historické události a potřeby tehdejší doby. Pojďme se ponořit do minulosti a prozkoumat proměny této impozantní stavby.

Začátky se datují do roku 1926, kdy byl stadion postaven ze dřeva. Už tehdy pojal úctyhodných 30 000 diváků. Jen si to představte, dřevěné tribuny zaplněné nadšenými fanoušky! V roce 1932 přišla první velká rekonstrukce a kapacita se zvětšila na 55 000 míst. Stadion se stal dějištěm spartakiád, masových gymnastických vystoupení, která byla symbolem tehdejšího režimu.

Po druhé světové válce se Strahov proměnil k nepoznání. Vznikl kolosální stadion s kapacitou neuvěřitelných 250 000 diváků, z toho 56 000 k sezení. Stal se svědkem spartakiád gigantických rozměrů, koncertů světových hvězd, ale i politických shromáždění. Jen těžko si dnes dokážeme představit tu atmosféru, ten hukot davu.

Po roce 1989 se začala psát nová kapitola. Obří stadion už nesloužil svému účelu a jeho údržba byla finančně náročná. Část tribun byla zbourána a zbudovalo se zde osm fotbalových hřišť, atletická dráha a další sportoviště. Strahov se proměnil v moderní sportovní centrum, které slouží sportovcům i veřejnosti.

Dnes je Strahovský stadion spíše němým svědkem své slavné minulosti. Jeho kapacita se zmenšila na zlomek původní velikosti, ale stále v nás vyvolává úžas a respekt. Je mementem proměnlivosti doby a připomínkou toho, jak i ty nejmonumentálnější stavby podléhají zubu času.

Současnost a budoucnost Strahova

Strahovský stadion, kdysi kolosální sportovní svatyně s kapacitou přes 250 000 diváků, je dnes tichým svědkem minulosti. Jeho monumentální tribuny, kdysi zaplněné nadšenými fanoušky, zarůstají trávou a chátrají. Po zániku Československa a ukončení hromadných spartakiád ztratil stadion své hlavní využití. Dnes slouží jako tréninkové hřiště pro mládežnické týmy Sparty Praha a občas se promění v koncertní pódium pro velké hudební hvězdy.

Budoucnost Strahova je nejistá. Objevují se různé plány na jeho rekonstrukci a využití, od moderního sportovního komplexu po obchodní centrum s byty. Realizace těchto projektů je ale zatím v nedohlednu, brání jim především nedostatek financí a komplikované majetkové vztahy.

Ať už bude osud Strahovského stadionu jakýkoli, jedno je jisté: toto místo si zaslouží naši pozornost. Je to památník minulosti, který nám připomíná, jakou sílu má sport a jak dokáže spojovat lidi.

Publikováno: 01. 07. 2024

Kategorie: sport

Autor: Veronika Hradecká

Tagy: strahovský stadion | stadion