Viktoria Plzeň bojuje o titul!

Olympia Plzeň

Historie klubu Olympia

Sportovní klub Olympia Plzeň má bohatou historii sahající až do roku 1910. Vznikl sloučením několika menších plzeňských spolků, které se věnovaly různým sportům. Mezi zakládající oddíly patřil fotbal, atletika, tenis a plavání. V prvních letech své existence sídlil klub v provizorních podmínkách, ale brzy se mu podařilo vybudovat vlastní sportovní areál. Ten se stal centrem sportovního dění v Plzni a okolí.

Klub Olympia Plzeň se stal domovem pro mnoho talentovaných sportovců, kteří dosáhli významných úspěchů na národní i mezinárodní úrovni. Fotbalisté Olympie patřili v meziválečném období k nejlepším v republice a v roce 1939 se probojovali do finále Českého poháru. Atleti Olympie zase sbírali medaile na mistrovstvích republiky a reprezentovali Československo na olympijských hrách.

Po druhé světové válce prošel klub složitým obdobím, kdy byl nucen změnit svůj název a podřídit se tehdejšímu politickému režimu. Přesto se mu podařilo udržet si sportovní úroveň a vychovat další generace talentovaných sportovců. Po roce 1989 se klub vrátil ke svému původnímu názvu Olympia Plzeň a navázal na svou bohatou historii.

Dnes je sportovní klub Olympia Plzeň moderním sportovním centrem s širokou nabídkou sportovních aktivit pro všechny věkové kategorie. Kromě tradičních sportů jako je fotbal, atletika, tenis a plavání nabízí klub i moderní sporty jako je florbal, futsal, badminton a další.

Sportovní odvětví

FC Viktoria Plzeň, jeden z nejúspěšnějších českých fotbalových klubů posledních let, je neodmyslitelně spjatý s městem Plzeň. Klub, založený v roce 1911, se může pochlubit šesti tituly mistra Fortuna ligy a účastí v prestižní Lize mistrů UEFA. Kromě profesionálního fotbalu se ve městě rozvíjí i široká škála dalších sportů pod hlavičkou Sportovního klubu Škoda Plzeň.

Ten sdružuje oddíly atletiky, basketbalu, házené, volejbalu, plavání a mnoha dalších sportů, a nabízí tak sportovní vyžití pro všechny věkové kategorie a výkonnostní úrovně. Sportovní klub Škoda Plzeň se může pochlubit řadou úspěšných sportovců, kteří dosahují vynikajících výsledků na národní i mezinárodní úrovni. Mládežnické oddíly klubu se pak zaměřují na výchovu mladých talentů a rozvoj jejich sportovního potenciálu.

Bohatá sportovní tradice a široká nabídka sportovních aktivit dělají z Plzně město s pulzujícím sportovním duchem, kde si každý najde svůj oblíbený sport a může rozvíjet své sportovní nadání.

Známí sportovci

Olympia Plzeň a její sportovní klub se pyšní dlouhou historií a spoustou známých jmen, která v jeho barvách dosáhla na sportovní vrcholy. Za zmínku jistě stojí atletka Jarmila Kratochvílová, držitelka stále platného světového rekordu v běhu na 800 metrů. Její výkony z 80. let minulého století z ní dělají jednu z nejúspěšnějších českých atletek všech dob. Další sportovní legendou spjatou s Olympií Plzeň je fotbalista Pavel Horváth. Střední záložník s vynikající kopací technikou a přehledem o hře patřil v 90. letech a na začátku nového milénia k oporám Viktorie Plzeň i české reprezentace. Za národní tým odehrál 49 zápasů a vstřelil 2 góly. Mezi fanoušky Viktorie Plzeň je dodnes považován za klubovou ikonu. Nesmíme zapomenout ani na volejbalistku Jana Novotná, která s Olympií Plzeň slavila řadu úspěchů na domácí scéně. Její talent a bojovnost ji vynesly až do reprezentačního dresu, kde patřila k důležitým hráčkám.

Úspěchy a ocenění

Sportovní klub Viktoria Plzeň, známý také jako FC Viktoria Plzeň nebo zkráceně Viktorka, se může pochlubit řadou významných úspěchů a ocenění. Klub se stal šestinásobným mistrem Fortuna ligy, nejvyšší české fotbalové soutěže, a to v sezónách 2010/11, 2012/13, 2014/15, 2015/16, 2017/18 a 2021/22. Kromě mistrovských titulů získala Viktorka také dvakrát Český pohár (v sezónách 2009/10 a 2014/15) a třikrát Český Superpohár (v letech 2011, 2015 a 2016). Tyto úspěchy katapultovaly klub na mezinárodní scénu, kde se Viktoria zúčastnila prestižní Ligy mistrů UEFA. V sezóně 2011/12 se klub probojoval až do základní skupiny, kde se utkal s věhlasnými soupeři, jako jsou Barcelona, AC Milán a BATE Borisov. Další účast v základní skupině Ligy mistrů si Viktoria zopakovala v sezónách 2013/14 a 2018/19. Plzeňský klub se také pravidelně účastní Evropské ligy UEFA, kde dosáhl na několik památných výsledků. V sezóně 2012/13 se Viktoria probojovala až do jarní fáze soutěže a v sezóně 2013/14 se dostala do osmifinále.

Domácí stadion

Domácím stánkem Viktorie Plzeň je moderní Doosan Arena, dříve známá jako Stadion města Plzně. Tento fotbalový stánek s kapacitou přes 11 700 diváků prošel v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí, díky níž splňuje nejpřísnější kritéria UEFA pro pořádání zápasů Ligy mistrů i Evropské ligy. Fanoušci si zde užívají skvělou atmosféru při zápasech, o kterou se stará i proslulý plzeňský "kotel". Doosan Arena se nachází v těsné blízkosti centra města a je snadno dostupná jak městskou hromadnou dopravou, tak i autem. Kromě fotbalových zápasů slouží stadion také jako dějiště koncertů a dalších kulturních akcí. Sportovní klub Viktoria Plzeň zde má své zázemí, včetně moderních šaten, posilovny a rehabilitačního centra. Doosan Arena se stala symbolem fotbalové Plzně a neodmyslitelnou součástí sportovní historie města.

Zapojení komunity

Olympia Plzeň, to není jen o profesionálních sportovcích a vrcholových soutěžích. Je to také místo, kde sport žije naplno díky aktivnímu zapojení celé komunity. Sportovní klub si zakládá na tom, aby byl otevřený všem bez rozdílu věku, pohlaví či sportovní úrovně. Pro rodiny s dětmi jsou tu připraveny sportovní kroužky, které zábavnou formou rozvíjí pohybové dovednosti a budují zdravé návyky. Dospělí si můžou vybrat z pestré nabídky skupinových lekcí, ať už je láká dynamické cvičení, klidnější jóga nebo třeba tanec. Olympia Plzeň se také aktivně zapojuje do života v Plzni pořádáním sportovních akcí pro veřejnost. Oblíbené jsou rodinné běhy, turnaje v plážovém volejbale nebo dny otevřených dveří, kde si můžou malí i velcí vyzkoušet různé sporty pod dohledem zkušených trenérů. Toto propojení profesionálního sportu s aktivitami pro širokou veřejnost dělá z Olympie Plzeň skutečné centrum sportovního dění v západočeské metropoli.

Aktuální sezóna

Aktuální sezóna se pro Viktorii Plzeň, jeden z nejúspěšnějších sportovních klubů v České republice, nese ve znamení velkých ambicí. Po loňském vítězství v lize a účasti v základní skupině Ligy mistrů míří Západočeši opět na nejvyšší příčky. Trenér Michal Bílek má k dispozici silný kádr, v jehož čele září kapitán Lukáš Hejda a kanonýr Tomáš Chorý.

Srovnání parametrů - Sportovní klub Olympia Plzeň
Parametr Hodnota
Název klubu Olympia Plzeň

Viktoriáni zahájili sezónu tradičně v červenci, a to bojem o Superpohár proti vítězi MOL Cupu, pražské Slavii. Následně se vrhli do náročného programu Fortuna ligy, kde jim patří role favorita. Cílem je obhajoba titulu a s ním spojená účast v předkolech Ligy mistrů. Plzeňští fanoušci, známí svou vášnivou podporou, věří, že jejich miláčci budou opět bojovat o nejvyšší příčky.

Kromě A-týmu se daří i dalším složkám sportovního klubu. Mládežnické kategorie Viktorie Plzeň patří k nejlepším v republice a pravidelně zásobují první tým talentovanými hráči. Ženský tým FC Viktoria Plzeň bojuje o přední příčky v nejvyšší ženské lize. Sportovní klub Viktoria Plzeň tak i v aktuální sezóně potvrzuje svou pozici jednoho z nejvýznamnějších sportovních subjektů v Česku.

Plány do budoucna

Vedení Viktorie Plzeň má s klubem velké plány. Cílem je dlouhodobě se pohybovat v popředí FORTUNA:LIGY a pravidelně se účastnit evropských pohárů. Západočeši chtějí dále rozvíjet mládežnickou akademii, která patří k nejlepším v České republice. Z ní by v budoucnu měli do A-týmu proudit talentovaní odchovanci. Klub plánuje i nadále investovat do infrastruktury, modernizovat Doosan Arenu a zkvalitňovat zázemí pro fanoušky. Viktoria si klade za cíl být i nadále důležitou součástí společenského dění v Plzni a jejím okolí. Pořádáním sportovních akcí a zapojením do charitativních projektů chce klub dále budovat svůj pozitivní obraz a posilovat vztah s fanoušky. Ambiciózní plány Viktorie Plzeň jasně ukazují, že klub má vysoké cíle a chce se zařadit mezi nejúspěšnější sportovní kluby v České republice.

Publikováno: 05. 07. 2024

Kategorie: sport

Autor: Valentýna Pavlová

Tagy: olympia plzeň | sportovní klub